Zapytanie ofertowe na wykonanie prac badawczo – rozwojowych w zakresie opracowania modelu termodynamicznego oraz technologii produkcji żelazostopu FeMo z wykorzystaniem jako reduktora stopu FeSiAlCa w warunkach laboratoryjnych dla projektu pt.: ,, Opracowanie bezodpadowej technologii wytwarzania FeMo z wykorzystaniem reduktora FeSiAlCa oraz zintegrowanego, zamkniętego obiegu materiałowego”

Notice description

Przedmiotem zamówienia jest realizacja usługi badawczo-rozwojowej w zakresie opracowania modelu termodynamicznego oraz technologii produkcji żelazostopu FeMo z wykorzystaniem jako reduktora stopu FeSiAlCa w warunkach laboratoryjnych

Opis przedmiotu zamówienia:
Zakres przedmiotu zamówienia:
Realizacja usługi badawczo-rozwojowej obejmuje swoim zakresem wykonanie następujących prac:
1. Opracowanie modelu termodynamicznego opisującego proces otrzymywania stopu FeMo z koncentratów molibdenowych z wykorzystaniem kompleksowego reduktora FeSiAlCa, przy zastosowaniu oprogramowania FactSage.
Założenia:
a) Model ma obejmować wykorzystanie dwóch gatunków koncentratu molibdenowego,
b) Model ma prognozować zawartość szkodliwych domieszek: C, P, Al i Si w stopie FeMo,
c) Model ma określać jednostkową entalpię modelowanej reakcji metalotermicznej,
d) Model ma określać temperaturę adiabatyczną modelowanej reakcji metalotermicznej,
e) Model ma przewidywać skład chemiczny stopu FeMo z uwzględnienie szkodliwych domieszek,
f) Model ma przewidywać skład chemiczny żużla procesowego,
g) Model ma zawierać bilans masowy reaktantów modelowanej reakcji metalotermicznej,

Przyjęty skład reduktora FeSiAlCa do badań modelowych:
 72-78% Si,
 1,5-3,0% Al,
 1,0-4,0% Ca

2. Przeprowadzenie testów laboratoryjnych, w ramach których będą:
2.1. Charakterystyka surowców, 6 materiałów:
 2 gatunki koncentratu molibdenowego,
 2 rodzaje materiału żelazonośnego: żelazo metaliczne / tlenek żelaza,
 1 materiał żużlotwórczy: wapno palone,
 1 materiał – reduktor: stop FeSiAlCa o składzie wskazanym w pkt. 1 h).

Założenia:
a) Za dostarczenie materiałów z pełną analizą chemiczną: koncentratów molibdenowych, materiałów żelazonośnych, materiału żużlotwórczego odpowiada Zamawiający,
b) Za wyprodukowanie materiału – reduktora FeSiAlCa o analizie chemicznej z pkt. 1. h) odpowiada Wykonawca. Analiza chemiczna reduktora zostanie wykonana przez Zamawiającego a jej wyniki udostępnione Wykonawcy,
c) Za analizę fazową wszystkich w/w materiałów odpowiada Wykonawca,
d) Za analizę granulometryczną koncentratów i reduktora oraz przerób do frakcji pożądanej odpowiada Wykonawca,
e) Za analizę termiczną TG/DSC wszystkich w/w materiałów odpowiada Wykonawca.

2.2 Przeprowadzenie wytopów metalotermicznych w tyglu laboratoryjnym w układach:
 Układ 1 (koncentrat molibdenowy 1) – 8 wytopów (zimna mieszanka); 3 wytopy (podgrzana mieszanka),
 Układ 2 (koncentrat molibdenowy 2) – 8 wytopów (zimna mieszanka); 3 wytopy (podgrzana mieszanka).

Założenia
a) Wielkość wytopu: nominalnie 1kg mieszanki metalotermicznej,
b) W trakcie prób pozyska się: metal FeMo zgodnie z obowiązującą normą ISO 5452:1980, żużel procesowy i pył procesowy.

2.3 Badanie produktów z wytopów metalotermicznych:
a) Próbki metalu, żużla i pyłów procesowych Wykonawca przekaże do Zamawiającego celem określenie analizy chemicznej,
b) Wykonawca odpowiedzialny będzie za wykonanie analiz: jakościowej i ilościowej wtrąceń niemetalicznych w wytopionym stopie FeMo.

2.4 Walidacja modelu termodynamicznego w oparciu o pozyskane wyniki z testów laboratoryjnych:
 Przewidywanie uzysku metalu dla mieszanki metalotermicznej.

Konieczne jest wskazanie przez Wykonawcę w Formularzu ofertowym założeń dla zapotrzebowania na koncentrat dla poniższej kalkulacji: 1kg/wytop = …. kg koncentratu

III. Opracowanie wyników z wykonanej usługi B+R oraz sporządzenie raportu końcowego z badań wraz z modelem po walidacji w postaci elektronicznej i papierowej (bilans masowy i energetyczny w formacie Excel).
Raport będzie zawierał w szczególności określenie wpływu składu chemicznego i postaci FeSiAlCa oraz CaO na proces wytopu FeMo, wyznaczenie optymalnych warunków procesowych wytopu FeMo z uwzględnieniem modelowania fizykochemicznego.
Raport obejmie również wstęp, charakterystykę techniczną wykorzystywanych urządzeń laboratoryjnych, opis warunków i przebiegu badań, wyniki wraz z ich analizą i oceną, podsumowanie, wnioski.

Inne wymagania dotyczące Przedmiotu Zamówienia:
1. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert częściowych lub wariantowych.
2. Surowce wykorzystywane do realizacji prób określonych w 2 Przedmiotu Zamówienia dostarczy Zamawiający,
3. Wykonawca może złożyć wyłącznie jedną ofertę w odpowiedzi na przedmiotowe Zapytanie ofertowe.

Podpisanie umowy i terminy realizacji zamówienia:
1. Rozpoczęcie realizacji zamówienia: w dniu wejścia Umowy w życie.
2. Maksymalny dopuszczalny czas realizacji Przedmiotu Zamówienia wynosi: 8 miesięcy z zastrzeżeniem, że rozpoczęcie prac możliwe będzie od 1 stycznia 2027 r.
3. Zawarta z Wykonawcą w wyniku przeprowadzenia przedmiotowego postępowania umowa będzie miała charakter umowy warunkowej. Warunki wejścia Umowy w życie zostały określone we wzorze Umowy (Załącznik nr 3 do niniejszego Zapytania).
4. Zamawiający dopuszcza zmianę terminu rozpoczęcia oraz zakończenia realizacji realizacji Przedmiotu Umowy w przypadku zmiany harmonogramu rzeczowo – finansowego projektu stanowiącego integralną część Umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Warunki zmiany Umowy określono w §19 Wzoru Umowy.

Okres gwarancji: Nie dotyczy
Miejsce realizacji
Kraj: Polska, Województwo: śląskie, Powiat: mikołowski, Gmina: Łaziska Górne, Miejscowość: Łaziska Górne

Make an offer

Time limit for receipt of tenders

2026-05-11 21:59:59.0

Location

Kraj: Polska, Województwo: śląskie, Powiat: mikołowski, Gmina: Łaziska Górne, Miejscowość: Łaziska Górne

Category assortment

Measurements, tests and technical acceptance
Market research and development

Buyer details

Re Alloys Sp. z o.o.
ul. Cieszyńska 23
43-170 Łaziska Górne
Województwo: śląskie
Kraj: Polska
NIP: 6292135648

Contact details