Zapytanie ofertowe nr FENG/01/2026 – Dostawa wycinarki CNC wraz z montażem i uruchomieniem
Notice description
Powstaje w kontekście projektu:
FENG.01.01-IP.02-0328/24 - Wdrożenie na rynek innowacyjnego rozrzutnika 20-24t
Celem zamówienia jest wyłonienie dostawcy wycinarki plazmowo-tlenowej CNC.
Zamówienie realizowane jest na potrzeby projektu nr FENG.01.01-IP.02-0328/24 „Wdrożenie na rynek innowacyjnego rozrzutnika 20-24t” realizowanego w konkursie o numerze FENG.01.01-IP.02-001/24 – Ścieżka SMART ogłoszonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Działania Ścieżka SMART Priorytetu I. Wsparcie dla przedsiębiorców Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.
Przedmiotem zapytania jest dostawa, montaż i uruchomienie wycinarki plazmowo-tlenowej CNC – 1 szt.
Minimalne wymagania i parametry techniczne:
PARAMETRY CIĘCIA
• Agregat plazmowy umożliwiający przebicie stali czarnej o grubości nie mniejszej niż 40mm.
• Całkowita zainstalowana moc nie większa niż 55kW.
• Maksymalny pobór mocy źródła plazmowego nie większy niż 35kW.
• Możliwość trasowania linii i znaków na różnych głębokościach (min. 2 ustawienia głębokości).
• Palnik propanowo-tlenowy umożliwiający cięcie blach o grubości do 150 mm, wyposażony w automatyczną zapalarkę.
• Maszyna wyposażona w jeden uniwersalny suport narzędziowy, umożliwiający operatorowi łatwą i szybką zamianę narzędzia (plazma/tlen).
• Głowica 3D z funkcją fazowania plazmowego w zakresie od 0 do 55o wraz z systemem korekcji faz, który pozwala operatorowi na bieżąco wprowadzać poprawki dla fazowanych detali z poziomu sterownika.
• Możliwość fazowania przy użyciu palnika tlenowego w zakresie od 0 do 45o.
STÓŁ MATERIAŁOWY I KONSTRUKCJA
• Stół materiałowy z funkcją odciągu umożliwiający obróbkę blach o wymiarach do 2500 mm x 8000 mm.
• Minimalna nośność stołu 1400 kg/m2
• Stół wyposażony w elektronicznie sterowane sekcje odciągowe (nie czujniki zbliżeniowe, mechaniczne) o wymiarach nie dłuższych niż 500 mm. Szerokość sekcji = połowie szerokości stołu.
• Stół wyposażony w wymienne palety z rusztem materiałowym. W zależności od stosowanej technologii cięcia, zapewnienie możliwości zastosowania różnego rodzaju (grubości) rusztu.
• Odseparowany układ jezdny maszyny od stołu materiałowego.
• Listwy zębate osi X skierowane zębami w sposób ograniczający zbieranie się zanieczyszczeń.
• Prędkość przejazdów jałowych portalu (osie XY) nie mniejsza niż 30 m/min.
• Prędkość ruchu palnika (oś Z) w suporcie narzędziowym nie mniejsza niż 350 mm/s.
SYSTEM STEROWANIA I OPROGRAMOWANIE
• Zamawiający posiada licencję na oprogramowanie do nestingu SigmaNEST, które jest wykorzystywane w bieżącym procesie produkcyjnym. W związku z powyższym, oferowane urządzenie musi spełniać następujące wymagania dotyczące kompatybilności:
o Dostosowanie systemu sterowania urządzenia do współpracy z oprogramowaniem SigmaNEST lub równoważnym oprogramowaniem do nestingu, zapewniającym pełną kompatybilność z posiadanym przez Zamawiającego środowiskiem produkcyjnym.
o Możliwość bezpośredniej komunikacji ze stacją technologa – przesył programów cięcia bez użycia zewnętrznych nośników danych.
o Kompatybilny postprocesor umożliwiający generowanie programów sterujących z oprogramowania SigmaNEST lub równoważnego.
o Urządzenie musi umożliwiać zdalny dostęp do sterownika z poziomu komputera technologa, dający możliwość dostępu do listy programów oraz podglądu pracy maszyny w czasie rzeczywistym.
Za oprogramowanie równoważne Zamawiający uzna oprogramowanie do nestingu, które spełnia łącznie następujące kryteria:
- obsługa formatów plików kompatybilnych z aktualnie posiadanym przez Zamawiającego oprogramowaniem SigmaNEST,
- możliwość generowania postprocesora dla oferowanego urządzenia,
- funkcjonalność automatycznego nestingu z optymalizacją zużycia materiału.
• Możliwość zastosowania funkcji mikromostków w celu niedopalenia materiału. Funkcja mikromostka dostępna na sterowniku maszyny, umożliwiająca operatorowi wstawienie mostka w czasie rzeczywistym podczas cięcia elementu.
• System antykolizyjny zabezpieczający palnik przed uszkodzeniem podczas kolizji z odkształcającą się blachą.
• Umieszczenie sterownika głównego (ekranu operatora) w miejscu stałym – nie na jeżdżącym portalu urządzenia.
• Wyposażenie w dodatkowy sterownik bezprzewodowy zawierający co najmniej 25 podstawowych funkcji dotyczących przygotowania procesu cięcia oraz regulacji prędkości oraz certyfikowany przycisk STOP.
• Zewnętrzny nośnik pamięci, przeznaczony do automatycznego odzyskiwania systemu.
• Menu w języku polskim.
BEZPIECZEŃSTWO
• Wyposażenie w optyczne bramki chroniące obszar roboczy maszyny oraz w urządzenia zapewniające absorbowanie energii podczas kolizji z przeszkodą znajdująca się w polu poruszania się portalu.
• System podwójnego przebijania materiału.
• Minimum 3 certyfikowane wyłączniki bezpieczeństwa.
INFRASTRUKTURA TOWARZYSZĄCA
• Możliwość załadunku blach przy pomocy suwnicy.
• Filtrowentylator odciągowy zainstalowany na zewnątrz hali produkcyjnej wyposażony w filtry patronowe oraz system separacji i wygaszania iskier. Montaż po stronie Dostawcy, wykonanie fundamentów wg zaleceń Dostawcy po stronie Zamawiającego. Do zapytania dołączono rzut hali z umiejscowieniem planowanej wycinarki plazmowo-tlenowej.
DOKUMENTACJA, GWARANCJA, SERWIS
• Dostarczenie kompletnej dokumentacji DTR w języku polskim – instrukcja, wykaz części, rysunki, schematy.
• Dokumentacja techniczna i instrukcja eksploatacji w języku polskim.
• Gwarancja min. 24 miesiące
• Czas reakcji serwisu, liczony od momentu zgłoszenia awarii/usterki do momentu podjęcia działań mających na celu ustalenie przyczyny i usunięcie awarii/usterki, wynosi maksymalnie 24 godziny w dni robocze.
W przypadku stwierdzenia uszkodzenia podzespołu, którego naprawa lub wymiana wymaga wizyty serwisu, czas nie może być dłuższy niż 3 dni robocze od dnia następującego po dniu zgłoszenia awarii/usterki.
• Zgodność z przepisami dotyczącymi zachowania bezpieczeństwa maszyn do cięcia termicznego zgodnych z normą PN-EN 17916 lub równoważną.
Równoważność
Zamawiający dopuszcza oferowanie materiałów i urządzeń oraz rozwiązań równoważnych w stosunku do wskazanych w Zapytaniu Ofertowym pod warunkiem, że zagwarantują one uzyskanie parametrów technicznych i funkcjonalności nie gorszych od wskazanych w niniejszym zapytaniu.
Minimalne parametry techniczne urządzeń i innych elementów muszą być nie gorsze niż określone w niniejszym zapytaniu ofertowym.
Jeżeli gdziekolwiek w opisie przedmiotu zamówienia pojawia się nazwa, marka, typ lub opis wskazujący na konkretnego producenta, należy to interpretować, że określenie ma jedynie charakter przykładowy i należy to traktować jedynie jako pomoc w opisie przedmiotu zamówienia.
Zamawiający dopuszcza składanie rozwiązań równoważnych, a Wykonawca sporządzając ofertę może uwzględnić wyrób każdego innego producenta, który jest równoważny (wskazanie równoważności zostaje po stronie Wykonawcy), tzn. posiada parametry co najmniej takie same lub korzystniejsze pod względem konstrukcji, funkcjonalności, jakości i użyteczności, żywotności materiałów/ okresów gwarancji, wydajności urządzeń, sprawności w stosunku do podanych w zapytaniu przykładów i aspektów środowiskowych.
Obowiązek wykazania równoważności spoczywa na Wykonawcy, który w przypadku oferowania rozwiązań równoważnych powinien dołączyć do oferty specyfikacje techniczne, karty katalogowe, instrukcje lub inne dokumenty zawierające dane techniczne elementów równoważnych. W razie wątpliwości co do równoważności poszczególnych elementów, Zamawiający wezwie Wykonawcę do złożenia dodatkowych wyjaśnień lub dokumentów.
Jeśli gdziekolwiek w dokumentach zamówienia powołane są konkretne normy i przepisy, które spełniać mają materiały, sprzęt i inne towary, będą obowiązywać postanowienia najnowszego wydania lub poprawionego wydania powołanych norm i przepisów o ile w warunkach zamówienia nie postanowiono inaczej. W przypadku gdy powołane normy i przepisy są państwowe lub odnoszą się do konkretnego kraju lub regionu, mogą być również stosowane inne odpowiednie normy zapewniające równy lub wyższy poziom wykonania niż powołane normy lub przepisy, pod warunkiem ich sprawdzenia i pisemnego zatwierdzenia przez Zamawiającego. Różnice pomiędzy powołanymi normami a ich proponowanymi zamiennikami muszą być dokładnie opisane przez Wykonawcę i przedłożone Zamawiającemu. W przypadku, kiedy Zamawiający stwierdzi, że zaproponowane zmiany, nie zapewniają zasadniczo równego lub wyższego poziomu wykonania, Wykonawca zastosuje się do norm powołanych w dokumentach.
Zakres dostawy – wymagany minimalny zakres oferowanych usług
W ramach realizacji przedmiotu zamówienia Oferent zobowiązany jest zapewnić:
1. Dostawę urządzenia do miejsca realizacji zamówienia wskazanego przez Zamawiającego – koszt dostawy musi być uwzględniony w cenie oferty.
2. Montaż kompletnego urządzenia, w tym montaż filtrowentylatora odciągowego na zewnątrz hali produkcyjnej (w tym ustawienie, podłączenie, kalibracja, konfiguracja, niezbędne czynności uruchomieniowe) – koszt musi być uwzględniony w cenie oferty.
3. Uruchomienie urządzenia przez specjalistę Oferenta lub serwisu autoryzowanego – koszt musi być uwzględniony w cenie oferty.
4. Szkolenie pracowników Zamawiającego – koszt musi być uwzględniony w cenie oferty, obejmujące:
o zasady obsługi,
o podstawy eksploatacji,
o zasady BHP,
o harmonogram przeglądów i zasady zachowania gwarancji.
Wszystkie powyższe elementy stanowią nierozerwalną część realizacji zamówienia i muszą być wliczone w cenę ofertową. Brak akceptacji któregokolwiek z powyższych wymogów skutkować będzie odrzuceniem oferty.
Wymagane informacje dodatkowe - zgodnie z zał. Zapytanie ofertowe FENG/01/2026
Planowany termin rozstrzygnięcia zapytania i podpisania umowy to czerwiec 2026 r. Z uwagi na zaplanowany harmonogram realizacji projektu, przedmiot zamówienia musi zostać dostarczony Zamawiającemu w terminie do 20 tygodni od dnia zawarcia umowy z Wykonawcą, jednak nie później niż do 30.11.2026 r.
Miejsce realizacji
Kraj: Polska, Województwo: wielkopolskie, Powiat: średzki, Gmina: Środa Wielkopolska, Miejscowość: Środa Wielkopolska
FENG.01.01-IP.02-0328/24 - Wdrożenie na rynek innowacyjnego rozrzutnika 20-24t
Celem zamówienia jest wyłonienie dostawcy wycinarki plazmowo-tlenowej CNC.
Zamówienie realizowane jest na potrzeby projektu nr FENG.01.01-IP.02-0328/24 „Wdrożenie na rynek innowacyjnego rozrzutnika 20-24t” realizowanego w konkursie o numerze FENG.01.01-IP.02-001/24 – Ścieżka SMART ogłoszonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Działania Ścieżka SMART Priorytetu I. Wsparcie dla przedsiębiorców Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.
Przedmiotem zapytania jest dostawa, montaż i uruchomienie wycinarki plazmowo-tlenowej CNC – 1 szt.
Minimalne wymagania i parametry techniczne:
PARAMETRY CIĘCIA
• Agregat plazmowy umożliwiający przebicie stali czarnej o grubości nie mniejszej niż 40mm.
• Całkowita zainstalowana moc nie większa niż 55kW.
• Maksymalny pobór mocy źródła plazmowego nie większy niż 35kW.
• Możliwość trasowania linii i znaków na różnych głębokościach (min. 2 ustawienia głębokości).
• Palnik propanowo-tlenowy umożliwiający cięcie blach o grubości do 150 mm, wyposażony w automatyczną zapalarkę.
• Maszyna wyposażona w jeden uniwersalny suport narzędziowy, umożliwiający operatorowi łatwą i szybką zamianę narzędzia (plazma/tlen).
• Głowica 3D z funkcją fazowania plazmowego w zakresie od 0 do 55o wraz z systemem korekcji faz, który pozwala operatorowi na bieżąco wprowadzać poprawki dla fazowanych detali z poziomu sterownika.
• Możliwość fazowania przy użyciu palnika tlenowego w zakresie od 0 do 45o.
STÓŁ MATERIAŁOWY I KONSTRUKCJA
• Stół materiałowy z funkcją odciągu umożliwiający obróbkę blach o wymiarach do 2500 mm x 8000 mm.
• Minimalna nośność stołu 1400 kg/m2
• Stół wyposażony w elektronicznie sterowane sekcje odciągowe (nie czujniki zbliżeniowe, mechaniczne) o wymiarach nie dłuższych niż 500 mm. Szerokość sekcji = połowie szerokości stołu.
• Stół wyposażony w wymienne palety z rusztem materiałowym. W zależności od stosowanej technologii cięcia, zapewnienie możliwości zastosowania różnego rodzaju (grubości) rusztu.
• Odseparowany układ jezdny maszyny od stołu materiałowego.
• Listwy zębate osi X skierowane zębami w sposób ograniczający zbieranie się zanieczyszczeń.
• Prędkość przejazdów jałowych portalu (osie XY) nie mniejsza niż 30 m/min.
• Prędkość ruchu palnika (oś Z) w suporcie narzędziowym nie mniejsza niż 350 mm/s.
SYSTEM STEROWANIA I OPROGRAMOWANIE
• Zamawiający posiada licencję na oprogramowanie do nestingu SigmaNEST, które jest wykorzystywane w bieżącym procesie produkcyjnym. W związku z powyższym, oferowane urządzenie musi spełniać następujące wymagania dotyczące kompatybilności:
o Dostosowanie systemu sterowania urządzenia do współpracy z oprogramowaniem SigmaNEST lub równoważnym oprogramowaniem do nestingu, zapewniającym pełną kompatybilność z posiadanym przez Zamawiającego środowiskiem produkcyjnym.
o Możliwość bezpośredniej komunikacji ze stacją technologa – przesył programów cięcia bez użycia zewnętrznych nośników danych.
o Kompatybilny postprocesor umożliwiający generowanie programów sterujących z oprogramowania SigmaNEST lub równoważnego.
o Urządzenie musi umożliwiać zdalny dostęp do sterownika z poziomu komputera technologa, dający możliwość dostępu do listy programów oraz podglądu pracy maszyny w czasie rzeczywistym.
Za oprogramowanie równoważne Zamawiający uzna oprogramowanie do nestingu, które spełnia łącznie następujące kryteria:
- obsługa formatów plików kompatybilnych z aktualnie posiadanym przez Zamawiającego oprogramowaniem SigmaNEST,
- możliwość generowania postprocesora dla oferowanego urządzenia,
- funkcjonalność automatycznego nestingu z optymalizacją zużycia materiału.
• Możliwość zastosowania funkcji mikromostków w celu niedopalenia materiału. Funkcja mikromostka dostępna na sterowniku maszyny, umożliwiająca operatorowi wstawienie mostka w czasie rzeczywistym podczas cięcia elementu.
• System antykolizyjny zabezpieczający palnik przed uszkodzeniem podczas kolizji z odkształcającą się blachą.
• Umieszczenie sterownika głównego (ekranu operatora) w miejscu stałym – nie na jeżdżącym portalu urządzenia.
• Wyposażenie w dodatkowy sterownik bezprzewodowy zawierający co najmniej 25 podstawowych funkcji dotyczących przygotowania procesu cięcia oraz regulacji prędkości oraz certyfikowany przycisk STOP.
• Zewnętrzny nośnik pamięci, przeznaczony do automatycznego odzyskiwania systemu.
• Menu w języku polskim.
BEZPIECZEŃSTWO
• Wyposażenie w optyczne bramki chroniące obszar roboczy maszyny oraz w urządzenia zapewniające absorbowanie energii podczas kolizji z przeszkodą znajdująca się w polu poruszania się portalu.
• System podwójnego przebijania materiału.
• Minimum 3 certyfikowane wyłączniki bezpieczeństwa.
INFRASTRUKTURA TOWARZYSZĄCA
• Możliwość załadunku blach przy pomocy suwnicy.
• Filtrowentylator odciągowy zainstalowany na zewnątrz hali produkcyjnej wyposażony w filtry patronowe oraz system separacji i wygaszania iskier. Montaż po stronie Dostawcy, wykonanie fundamentów wg zaleceń Dostawcy po stronie Zamawiającego. Do zapytania dołączono rzut hali z umiejscowieniem planowanej wycinarki plazmowo-tlenowej.
DOKUMENTACJA, GWARANCJA, SERWIS
• Dostarczenie kompletnej dokumentacji DTR w języku polskim – instrukcja, wykaz części, rysunki, schematy.
• Dokumentacja techniczna i instrukcja eksploatacji w języku polskim.
• Gwarancja min. 24 miesiące
• Czas reakcji serwisu, liczony od momentu zgłoszenia awarii/usterki do momentu podjęcia działań mających na celu ustalenie przyczyny i usunięcie awarii/usterki, wynosi maksymalnie 24 godziny w dni robocze.
W przypadku stwierdzenia uszkodzenia podzespołu, którego naprawa lub wymiana wymaga wizyty serwisu, czas nie może być dłuższy niż 3 dni robocze od dnia następującego po dniu zgłoszenia awarii/usterki.
• Zgodność z przepisami dotyczącymi zachowania bezpieczeństwa maszyn do cięcia termicznego zgodnych z normą PN-EN 17916 lub równoważną.
Równoważność
Zamawiający dopuszcza oferowanie materiałów i urządzeń oraz rozwiązań równoważnych w stosunku do wskazanych w Zapytaniu Ofertowym pod warunkiem, że zagwarantują one uzyskanie parametrów technicznych i funkcjonalności nie gorszych od wskazanych w niniejszym zapytaniu.
Minimalne parametry techniczne urządzeń i innych elementów muszą być nie gorsze niż określone w niniejszym zapytaniu ofertowym.
Jeżeli gdziekolwiek w opisie przedmiotu zamówienia pojawia się nazwa, marka, typ lub opis wskazujący na konkretnego producenta, należy to interpretować, że określenie ma jedynie charakter przykładowy i należy to traktować jedynie jako pomoc w opisie przedmiotu zamówienia.
Zamawiający dopuszcza składanie rozwiązań równoważnych, a Wykonawca sporządzając ofertę może uwzględnić wyrób każdego innego producenta, który jest równoważny (wskazanie równoważności zostaje po stronie Wykonawcy), tzn. posiada parametry co najmniej takie same lub korzystniejsze pod względem konstrukcji, funkcjonalności, jakości i użyteczności, żywotności materiałów/ okresów gwarancji, wydajności urządzeń, sprawności w stosunku do podanych w zapytaniu przykładów i aspektów środowiskowych.
Obowiązek wykazania równoważności spoczywa na Wykonawcy, który w przypadku oferowania rozwiązań równoważnych powinien dołączyć do oferty specyfikacje techniczne, karty katalogowe, instrukcje lub inne dokumenty zawierające dane techniczne elementów równoważnych. W razie wątpliwości co do równoważności poszczególnych elementów, Zamawiający wezwie Wykonawcę do złożenia dodatkowych wyjaśnień lub dokumentów.
Jeśli gdziekolwiek w dokumentach zamówienia powołane są konkretne normy i przepisy, które spełniać mają materiały, sprzęt i inne towary, będą obowiązywać postanowienia najnowszego wydania lub poprawionego wydania powołanych norm i przepisów o ile w warunkach zamówienia nie postanowiono inaczej. W przypadku gdy powołane normy i przepisy są państwowe lub odnoszą się do konkretnego kraju lub regionu, mogą być również stosowane inne odpowiednie normy zapewniające równy lub wyższy poziom wykonania niż powołane normy lub przepisy, pod warunkiem ich sprawdzenia i pisemnego zatwierdzenia przez Zamawiającego. Różnice pomiędzy powołanymi normami a ich proponowanymi zamiennikami muszą być dokładnie opisane przez Wykonawcę i przedłożone Zamawiającemu. W przypadku, kiedy Zamawiający stwierdzi, że zaproponowane zmiany, nie zapewniają zasadniczo równego lub wyższego poziomu wykonania, Wykonawca zastosuje się do norm powołanych w dokumentach.
Zakres dostawy – wymagany minimalny zakres oferowanych usług
W ramach realizacji przedmiotu zamówienia Oferent zobowiązany jest zapewnić:
1. Dostawę urządzenia do miejsca realizacji zamówienia wskazanego przez Zamawiającego – koszt dostawy musi być uwzględniony w cenie oferty.
2. Montaż kompletnego urządzenia, w tym montaż filtrowentylatora odciągowego na zewnątrz hali produkcyjnej (w tym ustawienie, podłączenie, kalibracja, konfiguracja, niezbędne czynności uruchomieniowe) – koszt musi być uwzględniony w cenie oferty.
3. Uruchomienie urządzenia przez specjalistę Oferenta lub serwisu autoryzowanego – koszt musi być uwzględniony w cenie oferty.
4. Szkolenie pracowników Zamawiającego – koszt musi być uwzględniony w cenie oferty, obejmujące:
o zasady obsługi,
o podstawy eksploatacji,
o zasady BHP,
o harmonogram przeglądów i zasady zachowania gwarancji.
Wszystkie powyższe elementy stanowią nierozerwalną część realizacji zamówienia i muszą być wliczone w cenę ofertową. Brak akceptacji któregokolwiek z powyższych wymogów skutkować będzie odrzuceniem oferty.
Wymagane informacje dodatkowe - zgodnie z zał. Zapytanie ofertowe FENG/01/2026
Planowany termin rozstrzygnięcia zapytania i podpisania umowy to czerwiec 2026 r. Z uwagi na zaplanowany harmonogram realizacji projektu, przedmiot zamówienia musi zostać dostarczony Zamawiającemu w terminie do 20 tygodni od dnia zawarcia umowy z Wykonawcą, jednak nie później niż do 30.11.2026 r.
Miejsce realizacji
Kraj: Polska, Województwo: wielkopolskie, Powiat: średzki, Gmina: Środa Wielkopolska, Miejscowość: Środa Wielkopolska
Time limit for receipt of tenders
2026-05-28 21:59:59.0
Location
Kraj: Polska, Województwo: wielkopolskie, Powiat: średzki, Gmina: Środa Wielkopolska, Miejscowość: Środa Wielkopolska
Category assortment
Cutting tools
Buyer details
P.P.H.U. A-LIMA-BIS Sp. z o.o.
27 Grudnia 5
63-000 Środa Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Kraj: Polska
NIP: 7860005495
27 Grudnia 5
63-000 Środa Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Kraj: Polska
NIP: 7860005495