Zakwaterowanie, wyżywienie, transport oraz usługi dodatkowe dla uczestników uroczystości w Izraelu w dniach 11- 15 marca 2018 roku.

» Opis zapytania

Przedmiotem zamówienia jest usługa zakwaterowania, wyżywienia, transportu oraz usług dodatkowych dla uczestników uroczystości w Izraelu w dniach 11- 15 marca 2018 roku. Delegacja w składzie 66 osób z Polski. 66-osobowa delegacja przybędzie samolotem specjalnym z Warszawy w dniu 11 marca 2018 r. na lotnisko w Tel-Awiwie (Port lotniczy Tel Awiw-Ben Gurion). Planowany odlot delegacji samolotem specjalnym w dniu 15 marca z lotniska w Tel-Awiwie (Port lotniczy Tel Awiw-Ben Gurion).

1. Transport w dniach 11-15 marca 2018 r. poprzez 2 autokary turystyczne, wysokopodłogowe, klimatyzowane, o pojemności od 36 do 50 osób, dla 66-osobowej delegacji - rok produkcji: nie starsze niż z 2012 r., z kierowcami znającymi, w stopniu komunikatywnym, j. angielski:

2. Zakwaterowanie

Zakwaterowanie dla 66 osobowej delegacji w hotelach o kategoryzacji nie mniejszej niż 4 gwiazdki według wymogów kategoryzacji hoteli obowiązującej w Polsce. Hotele powinny posiadać podjazdy dla wózków inwalidzkich do recepcji hotelu.

Zakwaterowanie w dniach:
- 11/12 i 12/13 marca 2018 r. - noclegi w Tyberiadzie (dwie doby hotelowe). Zakwaterowanie w jednym hotelu w 25 pokojach dwuosobowych i 16 pokojach jednoosobowych. Każdy pokój dwuosobowy wyposażony w dwa oddzielne łóżka jednoosobowe. W cenie wszystkich pokoi śniadanie w formie międzynarodowego bufetu śniadaniowego.
- 13/14 i 14/15 marca 2018 r. - noclegi w Jerozolimie(dwie doby hotelowe). Zakwaterowanie w 25 pokojach dwuosobowych i 16 pokojach jednoosobowych. Każdy pokój dwuosobowy wyposażony w dwa oddzielne łóżka jednoosobowe. W cenie wszystkich pokoi śniadanie w formie międzynarodowego bufetu śniadaniowego.

Wszystkie pokoje w dniach klimatyzowane i wyposażone w: łazienkę (prysznic/wanna, WC), klimatyzację, telefon, TV-sat, zestaw do przygotowania kawy i herbaty, suszarki do włosów, radio, sejf i mini bar (płatny). 24-godzinna recepcja, windy, bankomat, restauracja główna, bezpłatny bezprzewodowy internet w recepcji hotelu. Na terenie hotelu parking.

Zamawiający dopuszcza możliwość podzielenia delegacji na dwa hotele. W przypadku podziału delegacji na dwa hotele wykonawca zapewni hotele o tym samym standardzie dla obu części delegacji oraz podział delegacji w proporcjach w przybliżeniu 50/50.

3. Wyżywienie:

Kolacje:

W dniach 11, 12, 13, 14 marca 2018 r.: kolacja bufetowa dla 66 osób składająca się z bufetu zimnego, bufetu gorącego oraz bufetu ciast, deserów i owoców oraz wody gazowanej, wody niegazowanej, soków owocowych, kawy i wyboru herbat. Kolacje bufetowe w restauracjach hotelowych, w hotelach zakwaterowania dla 66 osób lub z wykorzystaniem pobliskiej infrastruktury gastronomicznej. Możliwość rozdzielenia delegacji zgodnie z zakwaterowaniem w przypadku bufetów kolacyjnych w hotelach zakwaterowania. Zaoferowana restauracja powinna być klimatyzowana.

Obiady:

Obiady serwowane w dniach 12, 13, 14 dla 66 osób, a w dniu 15 marca 2018 r. dla 80 osób. Obiady składające się z 3 dań, I i II danie oraz deser oraz napoje-kawa, herbata, soki, woda. I i II danie na ciepło. Zaoferowana restauracja powinna być klimatyzowana i udostępniona na wyłączność (na czas trwania obiadu w sytuacji spożywania obiadu poza hotelem zakwaterowania). Obsługa kelnerska winna spełniać wymóg estetycznego jednolitego ubioru.

Obiady:

a) w dniu 12 marca w restauracji w Banjas lub okolicy (brak możliwości rozdzielenia delegacji);
b) w dniu 13 marca w restauracji w okolicach Latrun/lub na trasie pomiędzy Latrun a Jerozolimą (brak możliwości rozdzielenia delegacji);
c) w dniu 14 marca w hotelu zakwaterowania w Jerozolimie lub w restauracji w Jerozolimie (brak możliwości rozdzielenia delegacji w przypadku restauracji poza hotelem);
d) w dniu 15 marca w hotelu zakwaterowania w Jerozolimie lub w restauracji w Jerozolimie (brak możliwości rozdzielenia delegacji w przypadku restauracji poza hotelem).

Inne usługi:

1. Zapewnienie biletów/innych opłat i uzgodnienie wstępu delegacji do miejsc zgodnie z programem;
2. Dostawa napojów chłodzących dla delegacji 66 osobowej – butelki o pojemności 0,5 l w ilości 2 litrów wody niegazowanej na osobę – 132 litry dziennie w dniach 12, 13, 14 marca oraz 1 litra wody niegazowanej na osobę - 66 litrów w dniach 11 i 15 marca 2018 r. Woda powinna się znajdować codziennie rano w lukach bagażowych pojazdów;
3. Zorganizowanie nagłośnienia w czasie obiadu w dniu 15.03.2018 r. Wykonawca powinien zapewnić minimum 2 mikrofony bezprzewodowe i dwa głośniki (o mocy wystarczającej do nagłośnienia sali wybranej przez wykonawcę) wraz z ciągłą obecnością na miejscu osoby do obsługi technicznej.


Informacje dodatkowe:

1. Wykonawca oferując usługę wyżywienia poza obiektami hotelowymi winien dokonać wyboru lokalu gastronomicznego posiadającego podjazdy do restauracji dla wózków inwalidzkich, w tym toalet dostępnych dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.
2. Wykonawca zapewni stałą, całodobową opiekę rezydenta (opiekuna) z biegłą znajomością języków polskiego i angielskiego (mile widziany język hebrajski).
3. Koszt ubezpieczenia członków delegacji ponosi Zamawiający.
4. Wykonawca ponosi wszelkie koszty wynikające z wykorzystania środków transportu (wyżywienie i zakwaterowanie kierowców, opłaty drogowe, opłaty parkingowe, zezwolenia na wjazd w teren z ograniczonym prawem ruchu autokarowego itp.).

Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawarty jest w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, która jest dostępna na stronie internetowej Zamawiającego.

Złóż ofertę


» Termin składania ofert

22.01.2018 | 09:00


» Lokalizacja

Dostępne po zalogowaniu

Zaloguj się

» Kategoria asortymentowa

  • Akcesoria kuchenne
  • Serwis sprzętu i wyposażenia
  • Usługi cateringowe
  • Usługi gastronomiczne
  • Usługi hotelarskie
  • Przemysłowy sprzęt gastronomiczny

» Dane nabywcy

Dostępne po zalogowaniu

Zaloguj się

» Dane kontaktowe

Dostępne po zalogowaniu

Zaloguj się